
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
3-1969595-8
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT HSG 38POS 2.50MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.608
0.608
10
0.58995
5.8995
25
0.5871
14.6775
50
0.56734
28.367
100
0.47557
47.557
250
0.445892
111.473
500
0.421116
210.558
1000
0.369094
369.094
2500
0.349277
873.1925
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Natural |
| Pitch | 0.098" (2.50mm) |
| Series | Economy Power 2.5 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Row Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Contact Type | Male Pin |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 1969595 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 38 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |