
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
3-1971032-5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.532
0.532
10
0.50255
5.0255
100
0.418475
41.8475
500
0.357523
178.7615
1000
0.313367
313.367
5000
0.277609
1388.045
10000
0.256586
2565.86
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Grace Inertia, GIC |
| Package | Bulk |
| Features | Board Lock |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 50V |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Yellow |
| Insulation Height | 0.256" (6.50mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1971032 |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled |
| Number of Positions | 5 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.102" (2.60mm) |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |