
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
3-1971846-2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.893
0.893
10
0.85025
8.5025
100
0.700245
70.0245
500
0.636614
318.307
1000
0.550487
550.487
5000
0.471846
2359.23
10000
0.449378
4493.78
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | Board Guide, Glow Wire Compliant |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Tab |
| Contact Shape | Rectangular |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.197" (5.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250VAC |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.504" (12.80mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1971846 |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 2 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Silver |
| Contact Length - Post | 0.138" (3.50mm) |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 120°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Silver |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |