
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
3-1971876-7
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN PLUG HSG 15POS 6.00MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.064
1.064
10
0.9975
9.975
25
0.96064
24.016
50
0.95133
47.5665
100
0.858515
85.8515
250
0.830642
207.6605
500
0.756409
378.2045
1000
0.677521
677.521
2500
0.631114
1577.785
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Blue |
| Pitch | 0.236" (6.00mm) |
| Series | Power Triple Lock, High Temp |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Row Spacing | 0.319" (8.10mm) |
| Contact Type | Female Blade Socket |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Number of Rows | 3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 1971876 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Positions | 15 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |