
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
3-1971905-2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN PLUG HSG 4POS 3.30MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2185
0.2185
10
0.1862
1.862
25
0.1729
4.3225
50
0.16397
8.1985
100
0.15504
15.504
250
0.144362
36.0905
500
0.136059
68.0295
1000
0.128924
128.924
2500
0.119415
298.5375
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Red |
| Pitch | 0.130" (3.30mm) |
| Series | Grace Inertia, GIC |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Row Spacing | 0.205" (5.20mm) |
| Contact Type | Female Socket |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug |
| Fastening Type | Latch Lock |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 1971905 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled |
| Number of Positions | 4 |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |