
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
3-2098269-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
10P PLUG ASSEMBLY (2X5), GENER
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.161
4.161
10
3.70785
37.0785
25
3.68866
92.2165
50
3.65085
182.5425
100
3.29137
329.137
250
3.272446
818.1115
500
3.026548
1513.274
1000
2.704973
2704.973
2500
2.496894
6242.235
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Series | Generation Y |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Type | Female Socket |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 2098269 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Positions | 10 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |