
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
3-2204801-8
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 3MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.558
1.558
10
1.425
14.25
25
1.38244
34.561
170
1.270207
215.93519
340
1.249164
424.71576
510
1.136894
579.81594
1020
1.017583
1037.93466
2550
0.940386
2397.9843
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | ELCON Micro |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.118" (3.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600V |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.390" (9.91mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 2204801 |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Number of Positions | 8 (Power) |
| Row Spacing - Mating | 0.118" (3.00mm) |
| Contact Finish - Post | - |
| Contact Length - Post | 0.125" (3.18mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 100.0µin (2.54µm) |