
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
3-292207-5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HEADER VERT 15POS 1.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5415
0.5415
10
0.50445
5.0445
25
0.50274
12.5685
80
0.489962
39.19696
230
0.420232
96.65336
600
0.359005
215.403
1200
0.314659
377.5908
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Mini CT |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Kinked Pin, Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Detent Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.059" (1.50mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 50VAC |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.272" (6.91mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 292207 |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Number of Positions | 15 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.118" (3.00mm) |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.307" (7.80mm) |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.094" (2.40mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 39.4µin (1.00µm) |