
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
3-292208-4
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HEADER VERT 34POS 1.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4725
1.4725
10
1.34995
13.4995
80
1.29675
103.74
450
1.1837
532.665
1350
0.96425
1301.7375
4950
0.8911
4410.945
10350
0.798
8259.3
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Mini CT |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Kinked Pin, Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Detent Lock |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.059" (1.50mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 50VAC |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Gray |
| Insulation Height | 0.291" (7.40mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 292208 |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Number of Positions | 34 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.118" (3.00mm) |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.114" (2.90mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |