
3M (TC)
Product No:
3/4-10-8901
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TAPE SPLICING BLUE 3/4"X 10YDS
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
17.271
17.271
10
15.6978
156.978
25
14.91272
372.818
50
14.12764
706.382
100
13.342845
1334.2845
250
12.557936
3139.484
500
11.773065
5886.5325
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | 3M (TC) |
| Color | Blue |
| Usage | High Temperature Adhesion |
| Width | 0.75" (19.05mm) 3/4" |
| Length | 30' (9.1m) 10 yds |
| Series | 8901 |
| Package | Bulk |
| Adhesive | Silicone Thermosetting |
| Tape Type | Splicing |
| Thickness | 0.0026" (2.6 mils, 0.066mm) |
| Shelf Life | 24 Months |
| Product Status | Active |
| Backing, Carrier | Polyester |
| Shelf Life Start | Date of Manufacture |
| Temperature Range | -65 ~ 400°F (-54 ~ 204°C) |
| Base Product Number | 8901 |
| Thickness - Adhesive | 0.0017" (1.7 mils, 0.043mm) |
| Thickness - Backing, Carrier | 0.0009" (0.9 mils, 0.023mm) |
| Storage/Refrigeration Temperature | 60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C) |