
3M (TC)
Product No:
3/4-10-8902
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TAPE SPLICING BLUE 3/4"X 10YDS
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
20.0925
20.0925
10
18.2685
182.685
25
17.35536
433.884
50
16.44203
822.1015
100
15.52851
1552.851
250
14.615104
3653.776
500
13.70166
6850.83
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | 3M (TC) |
| Color | Blue |
| Usage | High Temperature Sealant |
| Width | 0.75" (19.05mm) 3/4" |
| Length | 30' (9.1m) 10 yds |
| Series | 8902 |
| Package | Bulk |
| Adhesive | Silicone Thermosetting |
| Tape Type | Splicing |
| Thickness | 0.0034" (3.4 mils, 0.086mm) |
| Shelf Life | 24 Months |
| Product Status | Active |
| Backing, Carrier | Polyester |
| Shelf Life Start | Date of Manufacture |
| Temperature Range | -65 ~ 400°F (-54 ~ 204°C) |
| Base Product Number | 8902 |
| Thickness - Adhesive | 0.0014" (1.4 mils, 0.036mm) |
| Thickness - Backing, Carrier | 0.0020" (2.0 mils, 0.051mm) |
| Storage/Refrigeration Temperature | 60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C) |