
3M (TC)
Product No:
3/4-18-8992
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TAPE INSULATING GRN 3/4"X 18YDS
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.749
12.749
10
11.59095
115.9095
25
11.01126
275.2815
50
10.43176
521.588
100
9.852165
985.2165
250
9.272608
2318.152
500
8.69307
4346.535
1000
8.113532
8113.532
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | 3M (TC) |
| Color | Green |
| Usage | General Purpose |
| Width | 0.75" (19.05mm) 3/4" |
| Length | 54' (16.5m) 18 yds |
| Series | 8992 |
| Package | Bulk |
| Adhesive | Silicone Thermosetting |
| Tape Type | Insulating, High Temperature |
| Thickness | 0.0033" (3.3 mils, 0.084mm) |
| Shelf Life | 24 Months |
| Product Status | Active |
| Backing, Carrier | Polyester Film |
| Shelf Life Start | Date of Manufacture |
| Temperature Range | 400°F (204°C) |
| Base Product Number | 8992 |
| Thickness - Adhesive | 0.0013" (1.3 mils, 0.033mm) |
| Thickness - Backing, Carrier | 0.0020" (2.0 mils, 0.051mm) |
| Storage/Refrigeration Temperature | 60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C) |