
3M (TC)
Product No:
3/4-5-1205
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TAPE FILM AMBER 3/4"X 5YDS
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
24.643
24.643
10
23.408
234.08
25
22.17604
554.401
50
20.94389
1047.1945
100
19.71193
1971.193
250
18.47997
4619.9925
500
17.247972
8623.986
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | 3M (TC) |
| Color | Amber |
| Usage | Insulating, High Temperature |
| Width | 0.75" (19.05mm) 3/4" |
| Length | 15' (4.6m) 5 yds |
| Series | 1205 |
| Package | Bulk |
| Adhesive | Acrylic |
| Tape Type | Film |
| Thickness | 0.0030" (3.0 mils, 0.076mm) |
| Shelf Life | 60 Months |
| Product Status | Active |
| Backing, Carrier | Polyimide |
| Shelf Life Start | Date of Manufacture |
| Temperature Range | -40°F ~ 311°F (-40°C ~ 155°C) |
| Base Product Number | 1205 |
| Thickness - Adhesive | 0.0020" (2.0 mils, 0.051mm) |
| Thickness - Backing, Carrier | 0.0010" (1.0 mils, 0.025mm) |
| Storage/Refrigeration Temperature | 50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C) |