
3M (TC)
Product No:
3/4-5-4496B
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TAPE DBL COATED BLACK 3/4"X 5YDS
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
23.8165
23.8165
10
22.62425
226.2425
25
21.43314
535.8285
50
20.2426
1012.13
100
19.05187
1905.187
250
17.861102
4465.2755
500
16.670353
8335.1765
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | 3M (TC) |
| Color | Black |
| Usage | Holding, Joining, Mounting |
| Width | 0.75" (19.05mm) 3/4" |
| Length | 15' (4.6m) 5 yds |
| Series | 4496B |
| Package | Bulk |
| Adhesive | Acrylic, 430 |
| Tape Type | Double Coated, Double Sided |
| Thickness | 0.0630" (63.0 mils, 1.600mm) 1/16" |
| Shelf Life | 24 Months |
| Product Status | Active |
| Backing, Carrier | Polyethylene Foam |
| Shelf Life Start | Date of Manufacture |
| Temperature Range | - |
| Base Product Number | 4496B |
| Thickness - Adhesive | - |
| Thickness - Backing, Carrier | - |
| Storage/Refrigeration Temperature | 70°F (21°C) |