
3M (TC)
Product No:
3/4-5-4516
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TAPE SGL COAT FOAM BLK 3/4"X 5YD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
33.6205
33.6205
10
31.8478
318.478
25
30.07852
751.963
50
28.30905
1415.4525
100
26.53977
2653.977
250
24.770452
6192.613
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | 3M (TC) |
| Color | Black |
| Usage | Holding, Joining, Mounting |
| Width | 0.75" (19.05mm) 3/4" |
| Length | 15' (4.6m) 5 yds |
| Series | 4500 |
| Package | Bulk |
| Adhesive | Acrylic, 430 |
| Tape Type | Single Coated Foam |
| Thickness | 0.0625" (62.5 mils, 1.588mm) |
| Shelf Life | 24 Months |
| Product Status | Active |
| Backing, Carrier | Vinyl |
| Shelf Life Start | Date of Manufacture |
| Temperature Range | 150°F (66°C) Max |
| Base Product Number | 4516 |
| Thickness - Adhesive | 0.0595" (59.5 mils, 1.511mm) |
| Thickness - Backing, Carrier | 0.0030" (3.0 mils, 0.076mm) |
| Storage/Refrigeration Temperature | 60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C) |