
3M (TC)
Product No:
3/4-5-850B
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TAPE MASKING BLACK 3/4"X 5YDS
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.68
13.68
10
12.4355
124.355
25
11.81344
295.336
50
11.19157
559.5785
100
10.56989
1056.989
250
9.948096
2487.024
500
9.32634
4663.17
1000
8.704584
8704.584
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | 3M (TC) |
| Color | Black |
| Usage | Packaging, Sealing, Shipping, Splicing |
| Width | 0.75" (19.05mm) 3/4" |
| Length | 15' (4.6m) 5 yds |
| Series | 850 |
| Package | Bulk |
| Adhesive | Acrylic |
| Tape Type | Masking |
| Thickness | 0.0019" (1.9 mils, 0.048mm) |
| Shelf Life | 18 Months |
| Product Status | Active |
| Backing, Carrier | Polyester Film |
| Shelf Life Start | Date of Manufacture |
| Temperature Range | -60°F ~ 300°F (-50°C ~ 150°C) |
| Base Product Number | 850B |
| Thickness - Adhesive | 0.0010" (1.0 mils, 0.025mm) |
| Thickness - Backing, Carrier | 0.0009" (0.9 mils, 0.023mm) |
| Storage/Refrigeration Temperature | 60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C) |