
3M (TC)
Product No:
3/4-5-9088
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TAPE DBL COATED CLEAR 3/4"X 5YDS
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.0395
7.0395
10
6.7336
67.336
25
6.1218
153.045
50
5.81552
290.776
100
5.50943
550.943
250
5.203378
1300.8445
500
4.897288
2448.644
1000
4.591208
4591.208
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | 3M (TC) |
| Color | Clear |
| Usage | Splicing |
| Width | 0.75" (19.05mm) 3/4" |
| Length | 15' (4.6m) 5 yds |
| Series | 9088 |
| Package | Bulk |
| Adhesive | Acrylic, 375 |
| Tape Type | Double Coated, Double Sided |
| Thickness | 0.0080" (8.0 mils, 0.203mm) |
| Shelf Life | 24 Months |
| Product Status | Active |
| Backing, Carrier | Carrier - Polyester, Liner - Paper |
| Shelf Life Start | Date of Manufacture |
| Temperature Range | 200°F (93°C) |
| Base Product Number | 9088 |
| Thickness - Adhesive | 0.0050" (5.0 mils, 0.127mm) |
| Thickness - Backing, Carrier | 0.0030" (3.0 mils, 0.076mm) |
| Storage/Refrigeration Temperature | 70°F (21°C) |