
3M (TC)
Product No:
3/4-5-9490LE
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TAPE DBL COATED CLEAR 3/4"X 5YDS
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.5095
9.5095
10
9.09815
90.9815
25
8.27108
206.777
50
7.85726
392.863
100
7.44382
744.382
250
7.030266
1757.5665
500
6.616712
3308.356
1000
6.203168
6203.168
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | 3M (TC) |
| Color | Clear |
| Usage | Holding, Joining, Mounting |
| Width | 0.75" (19.05mm) 3/4" |
| Length | 15' (4.6m) 5 yds |
| Series | 9490LE |
| Package | Bulk |
| Adhesive | Acrylic, 300LSE; Acrylic, 300MP |
| Tape Type | Double Coated, Double Sided |
| Thickness | 0.0067" (6.7 mils, 0.170mm) |
| Shelf Life | 24 Months |
| Product Status | Active |
| Backing, Carrier | Carrier - Polyester, Liner - Polycoated Kraft |
| Shelf Life Start | Date of Manufacture |
| Temperature Range | 200°F (93°C) |
| Base Product Number | 9490LE |
| Thickness - Adhesive | 0.0062" (6.2 mils, 0.157mm) |
| Thickness - Backing, Carrier | 0.0005" (0.5 mils, 0.013mm) |
| Storage/Refrigeration Temperature | 70°F (21°C) |