
3M (TC)
Product No:
3/4-5-9495LE
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TAPE DBL COATED CLEAR 3/4"X 5YDS
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.089
10.089
10
9.64725
96.4725
25
8.76964
219.241
50
8.33131
416.5655
100
7.892885
789.2885
250
7.454346
1863.5865
500
7.015864
3507.932
1000
6.577372
6577.372
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | 3M (TC) |
| Color | Clear |
| Usage | Holding, Joining, Mounting |
| Width | 0.75" (19.05mm) 3/4" |
| Length | 15' (4.6m) 5 yds |
| Series | 9495LE |
| Package | Bulk |
| Adhesive | Acrylic, 300LSE |
| Tape Type | Double Coated, Double Sided |
| Thickness | 0.0067" (6.7 mils, 0.170mm) |
| Shelf Life | 24 Months |
| Product Status | Active |
| Backing, Carrier | Carrier - Polyester, Liner - Polycoated Kraft |
| Shelf Life Start | Date of Manufacture |
| Temperature Range | 70°F ~ 100°F (21°C ~ 38°C) |
| Base Product Number | 9495LE |
| Thickness - Adhesive | 0.0062" (6.2 mils, 0.157mm) |
| Thickness - Backing, Carrier | 0.0005" (0.5 mils, 0.013mm) |
| Storage/Refrigeration Temperature | 70°F (21°C) |