
3M (TC)
Product No:
3-5-468MP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TAPE ADHSV TRNSFR CLEAR 3"X 5YDS
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
23.503
23.503
10
22.3326
223.326
25
21.15688
528.922
50
19.98154
999.077
100
18.8062
1880.62
250
17.630822
4407.7055
500
16.455425
8227.7125
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | 3M (TC) |
| Color | Clear |
| Usage | Attachment, High Temperature Applications |
| Width | 3.00" (76.20mm) |
| Length | 15' (4.6m) 5 yds |
| Series | 468MP |
| Package | Bulk |
| Adhesive | Acrylic, 200MP |
| Tape Type | Adhesive Transfer |
| Thickness | 0.0093" (9.3 mils, 0.236mm) |
| Shelf Life | 24 Months |
| Product Status | Active |
| Backing, Carrier | Polycoated Kraft Liner |
| Shelf Life Start | Date of Manufacture |
| Temperature Range | -40°F ~ 300°F (-40°C ~ 149°C) |
| Base Product Number | 468MP |
| Thickness - Adhesive | 0.0051" (5.1 mils, 0.130mm) |
| Thickness - Backing, Carrier | 0.0042" (4.2 mils, 0.107mm) |
| Storage/Refrigeration Temperature | 70°F (21°C) |