
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
3-6318491-6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN PLUG 220POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.412
10.412
10
9.4145
94.145
30
9.164964
274.94892
60
8.816475
528.9885
240
8.168888
1960.53312
450
8.11908
3653.586
960
7.82022
7507.4112
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | Free Height (FH) |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide, Ground Plate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Plug, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.293" (7.45mm) |
| Base Product Number | 6318491 |
| Number of Positions | 220 |
| Mated Stacking Heights | 5mm, 8mm |
| Contact Finish Thickness | 8.00µin (0.203µm) |