
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
3-641126-3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8075
0.8075
10
0.7657
7.657
100
0.63118
63.118
500
0.573781
286.8905
1000
0.496147
496.147
5000
0.425268
2126.34
10000
0.417715
4177.15
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | MTA-100 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 1 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250VAC |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.305" (7.75mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 641126 |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Number of Positions | 3 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.140" (3.56mm) |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.535" (13.59mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.295" (7.49mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 150.0µin (3.81µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 15.0µin (0.38µm) |