
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
3-794618-8
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 8POS 3MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.102
1.102
10
1.0317
10.317
234
0.887766
207.737244
468
0.858962
401.994216
1170
0.700606
819.70902
4914
0.652622
3206.984508
10062
0.593892
5975.741304
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Micro MATE-N-LOK |
| Package | Tray |
| Features | Board Lock |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.118" (3.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250V |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.290" (7.37mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 794618 |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 8 |
| Row Spacing - Mating | 0.118" (3.00mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 100.0µin (2.54µm) |