
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
3-794619-2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 2POS
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1305
1.1305
10
1.05735
10.5735
80
1.008074
80.64592
533
0.801515
427.207495
1066
0.717915
765.29739
5330
0.649078
3459.58574
10127
0.60857
6162.98839
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Micro MATE-N-LOK |
| Package | Tray |
| Features | Board Lock |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | - |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250V |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.290" (7.37mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 794619 |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.118" (3.00mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 15.0µin (0.38µm) |