
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
3-794628-8
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER SMD R/A 8POS 3MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
150
3.082114
462.3171
300
3.064415
919.3245
750
2.834154
2125.6155
1050
2.533014
2659.6647
3750
2.338168
8768.13
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Micro MATE-N-LOK |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Solder Retention |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.118" (3.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250V |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.290" (7.37mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 794628 |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 8 |
| Row Spacing - Mating | 0.118" (3.00mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 15.0µin (0.38µm) |