
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
3-794630-2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 2POS
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8265
0.8265
10
0.78755
7.8755
408
0.624435
254.76948
816
0.58976
481.24416
1224
0.50997
624.20328
5304
0.437114
2318.452656
10200
0.429352
4379.3904
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Micro MATE-N-LOK |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Press-Fit, Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | - |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250V |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.364" (9.25mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 794630 |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.118" (3.00mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.125" (3.18mm) |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 100.0µin (2.54µm) |