
3M (TC)
Product No:
3/8-10-8902
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TAPE SPLICING BLUE 3/8"X 10YDS
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.621
10.621
10
9.65295
96.5295
25
9.16978
229.2445
50
8.68737
434.3685
100
8.204675
820.4675
250
7.722056
1930.514
500
7.239418
3619.709
1000
6.756799
6756.799
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | 3M (TC) |
| Color | Blue |
| Usage | High Temperature Sealant |
| Width | 0.38" (9.65mm) 3/8" |
| Length | 30' (9.1m) 10 yds |
| Series | 8902 |
| Package | Bulk |
| Adhesive | Silicone Thermosetting |
| Tape Type | Splicing |
| Thickness | 0.0034" (3.4 mils, 0.086mm) |
| Shelf Life | 24 Months |
| Product Status | Active |
| Backing, Carrier | Polyester |
| Shelf Life Start | Date of Manufacture |
| Temperature Range | -65 ~ 400°F (-54 ~ 204°C) |
| Base Product Number | 8902 |
| Thickness - Adhesive | 0.0014" (1.4 mils, 0.036mm) |
| Thickness - Backing, Carrier | 0.0020" (2.0 mils, 0.051mm) |
| Storage/Refrigeration Temperature | 60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C) |