
3M (TC)
Product No:
3/8-10-8905
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TAPE SPLICING BLUE 3/8"X 10YDS
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.4925
12.4925
10
11.3601
113.601
25
10.79238
269.8095
50
10.22447
511.2235
100
9.65637
965.637
250
9.088384
2272.096
500
8.52036
4260.18
1000
7.952336
7952.336
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | 3M (TC) |
| Color | Blue |
| Usage | High Temperature Sealant |
| Width | 0.38" (9.65mm) 3/8" |
| Length | 30' (9.1m) 10 yds |
| Series | 8905 |
| Package | Bulk |
| Adhesive | Silicone Thermosetting |
| Tape Type | Splicing |
| Thickness | 0.0065" (6.5 mils, 0.165mm) |
| Shelf Life | 24 Months |
| Product Status | Active |
| Backing, Carrier | Polyester |
| Shelf Life Start | Date of Manufacture |
| Temperature Range | -65 ~ 400°F (-54 ~ 204°C) |
| Base Product Number | 8905 |
| Thickness - Adhesive | 0.0015" (1.5 mils, 0.038mm) |
| Thickness - Backing, Carrier | 0.0050" (5.0 mils, 0.127mm) |
| Storage/Refrigeration Temperature | 60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C) |