
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
3-87456-6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT HSG 40POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.4935
4.4935
10
3.93395
39.3395
25
3.83078
95.7695
50
3.74832
187.416
100
3.52165
352.165
250
3.501092
875.273
500
3.274555
1637.2775
1000
2.924452
2924.452
2500
2.718501
6796.2525
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Series | AMPMODU Mod IV |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Type | Female Socket |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | - |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 87456 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Number of Positions | 40 |
| Operating Temperature | -65°C ~ 105°C |