
Phoenix Contact
Product No:
3000658
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
PPC 2 5/4
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.4245
5.4245
10
5.27535
52.7535
50
4.9305
246.525
100
4.53606
453.606
250
4.190944
1047.736
500
3.993743
1996.8715
1000
3.747208
3747.208
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Receptacle, Male Pins |
| Color | Gray |
| Pitch | 0.205" (5.20mm) |
| Series | CLIPLINE COMBI PT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 20 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 24A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 500 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 1.614" (41.00mm) |
| Termination Style | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Wire Strip Length | 8-10mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 4 |
| Positions Per Level | 4 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | -60°C ~ 105°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.14-4mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |