
Conec
Product No:
3007W2SCT56N40X
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN D-SUB RCPT 7POS R/A SLDR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
19.3515
19.3515
10
16.94325
169.4325
30
16.2108
486.324
60
15.687825
941.2695
90
15.16485
1364.8365
240
14.328214
3438.77136
450
13.909881
6259.44645
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Conec |
| Color | Green |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Features | Board Lock |
| Wire Gauge | - |
| Termination | Solder |
| Contact Form | - |
| Contact Type | Signal and Power |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Contact Finish | Gold |
| Flange Feature | Housing/Shell (4-40) |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250V |
| Backset Spacing | 0.287" (7.28mm) |
| Connector Style | D-Sub, Combo |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 3007W2S |
| Dielectric Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Positions | 7 (5 + 2 Power) |
| Current Rating (Amps) | 5A, 20A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Shell Material, Finish | Steel, Tin Plated |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Shell Size, Connector Layout | 2 (DA, A) - 7W2 |