
Century Spring Corp
Product No:
3017CS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
COMP O=1.406,L= 1.25,W= .062
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.6645
4.6645
50
4.43498
221.749
150
4.20147
630.2205
300
3.968055
1190.4165
500
3.501225
1750.6125
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Century Spring Corp |
| Rate | 2.5 lbs/in |
| Finish | Zinc |
| Series | - |
| Package | Box |
| Material | Spring Steel |
| End Style | Closed |
| Free Length | 1.250" (31.75mm) |
| Wire Diameter | 0.062" (1.57mm) |
| Product Status | Active |
| Diameter - Inside | 1.282" (32.56mm) |
| Diameter - Outside | 1.406" (35.71mm) |