
RAF Electronic Hardware
Product No:
3036-B-256-AL-7
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
3/16 RD X 1/2 LENGTH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.401
3.401
5
3.2319
16.1595
10
3.14735
31.4735
25
3.06204
76.551
50
2.97711
148.8555
100
2.806965
280.6965
250
2.636858
659.2145
500
2.551795
1275.8975
1000
2.466732
2466.732
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | RAF Electronic Hardware |
| Type | Round Standoff |
| Color | Clear |
| Gender | Female, Swage |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Plating | Iridite |
| Features | - |
| Material | Aluminum |
| Product Status | Active |
| Length - Overall | 0.605" (15.37mm) |
| Diameter - Inside | - |
| Diameter - Outside | 0.188" (4.76mm) |
| Screw, Thread Size | #2-56 |
| Base Product Number | 3036-B |
| Threaded/Unthreaded | Threaded |
| Between Board Height | 0.500" (12.70mm) 1/2" |