
Phoenix Contact
Product No:
3036097
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN TERM BLK FEED THRU 12-28AWG
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.3095
13.3095
10
12.9504
129.504
50
12.103
605.15
100
11.134855
1113.4855
250
10.287588
2571.897
500
9.803506
4901.753
1000
9.19829
9198.29
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Feed Through |
| Color | Gray |
| Series | CLIPLINE ST |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Fuse Type | - |
| Current - UL | 20 A |
| Voltage - UL | 600V |
| Current - IEC | 24 A |
| Voltage - IEC | 500V |
| Product Status | Active |
| Disconnect Type | - |
| Number of Levels | 3; 1 Grounded |
| Stripping Length | 10mm |
| Terminal - Width | 5.2mm |
| Termination Style | Push In, Spring |
| Number of Positions | 6 |
| Material - Insulation | Polyamide (PA), Nylon |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.08-4mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |