
Phoenix Contact
Product No:
3040326
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 8POS STR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.4995
13.4995
10
13.1328
131.328
50
12.274
613.7
100
11.292175
1129.2175
250
10.432938
2608.2345
500
9.942035
4971.0175
1000
9.32825
9328.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Gray |
| Pitch | - |
| Series | CLIPLINE COMBI SP |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 20 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 24A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 500 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 1.535" (39.00mm) |
| Termination Style | Screwless - Spring Cage, Tension Clamp |
| Wire Strip Length | 10mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 8 |
| Positions Per Level | 8 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.08-4mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |