
Phoenix Contact
Product No:
3041082
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 1POS 90DEG
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.261
2.261
10
2.19545
21.9545
50
2.052
102.6
100
1.88784
188.784
250
1.7442
436.05
500
1.66212
831.06
1000
1.55952
1559.52
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Gray |
| Pitch | - |
| Series | CLIPLINE ST-COMBI SPV |
| Package | Bulk |
| Features | Interlocking (Side) |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 20 A |
| Voltage - UL | 600 V |
| Current - IEC | 24A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 500 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 90° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 1.339" (34.00mm) |
| Termination Style | Screwless - Spring Cage, Tension Clamp |
| Wire Strip Length | 10mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 1 |
| Positions Per Level | 1 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.08-4mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |