
Phoenix Contact
Product No:
3042188
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK RCPT 1POS STR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.672
1.672
10
1.6264
16.264
50
1.52
76
100
1.3984
139.84
250
1.292
323
500
1.2312
615.6
1000
1.1552
1155.2
2500
1.0032
2508
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Receptacle, Male Pins |
| Color | Gray |
| Pitch | - |
| Series | CLIPLINE COMBI SC |
| Package | Bulk |
| Features | Coupling, Interlocking (Side) |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 20 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 24A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 500 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.858" (21.80mm) |
| Termination Style | Screwless - Spring Cage, Tension Clamp |
| Wire Strip Length | 10mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 1 |
| Positions Per Level | 1 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.08-4mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |