
Phoenix Contact
Product No:
3042340
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK RCPT 1POS STR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.843
1.843
10
1.78885
17.8885
50
1.672
83.6
100
1.53824
153.824
250
1.4212
355.3
500
1.35432
677.16
1000
1.27072
1270.72
2500
1.10352
2758.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Receptacle, Male Pins |
| Color | Gray |
| Pitch | - |
| Series | CLIPLINE COMBI SC |
| Package | Bulk |
| Features | Coupling |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 20 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 24A |
| Mounting Type | DIN Rail/Channel |
| Voltage - IEC | 500 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 1.634" (41.50mm) |
| Termination Style | Screwless - Spring Cage, Tension Clamp |
| Wire Strip Length | 10mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 1 |
| Positions Per Level | 1 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.08-4mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |