
Phoenix Contact
Product No:
3042890
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 2POS STR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.175
6.175
10
6.0078
60.078
50
5.6145
280.725
100
5.16534
516.534
250
4.772344
1193.086
500
4.547783
2273.8915
1000
4.267058
4267.058
2500
3.70557
9263.925
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Gray |
| Pitch | - |
| Series | CLIPLINE COMBI SP |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 30 A |
| Voltage - UL | 600 V |
| Current - IEC | 32A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 800 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 1.634" (41.50mm) |
| Termination Style | Screwless - Spring Cage, Tension Clamp |
| Wire Strip Length | 10mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 10-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.08-6mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |