
Phoenix Contact
Product No:
3042926
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 4POS STR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.1625
11.1625
10
10.8566
108.566
50
10.146
507.3
100
9.334415
933.4415
250
8.624062
2156.0155
500
8.218336
4109.168
1000
7.71097
7710.97
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Gray |
| Pitch | - |
| Series | CLIPLINE COMBI SP |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 30 A |
| Voltage - UL | 600 V |
| Current - IEC | 32A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 800 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 1.634" (41.50mm) |
| Termination Style | Screwless - Spring Cage, Tension Clamp |
| Wire Strip Length | 10mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 4 |
| Positions Per Level | 4 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 10-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.08-6mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |