
Phoenix Contact
Product No:
3044227
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN TERM BLK FEED THR 1/0-14AWG
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.4005
7.4005
10
7.1972
71.972
50
6.726
336.3
100
6.18792
618.792
250
5.7171
1429.275
500
5.448079
2724.0395
1000
5.111808
5111.808
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Feed Through |
| Color | Red |
| Series | CLIPLINE UT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Fuse Type | - |
| Current - UL | 150 A |
| Voltage - UL | 600V |
| Current - IEC | 125 A |
| Voltage - IEC | 1000V |
| Product Status | Active |
| Disconnect Type | - |
| Number of Levels | 1 |
| Stripping Length | 18mm |
| Terminal - Width | 16.0mm |
| Termination Style | Screw |
| Number of Positions | 2 |
| Material - Insulation | Polyamide (PA), Nylon |
| Wire Gauge or Range - AWG | 1/0-14 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 1.5-50mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |