
Phoenix Contact
Product No:
3045428
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 5.2MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.282
5.282
10
5.1338
51.338
50
4.7975
239.875
100
4.4137
441.37
250
4.077894
1019.4735
500
3.886013
1943.0065
1000
3.646128
3646.128
2500
3.16635
7915.875
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Gray |
| Pitch | 0.205" (5.20mm) |
| Series | CLIPLINE COMBI UPBV |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | M3 |
| Current - UL | 20 A |
| Voltage - UL | 600 V |
| Current - IEC | 24A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 500 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.5-0.6 Nm (4.4-5.3 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 90° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 1.850" (47.00mm) |
| Termination Style | Screw |
| Wire Strip Length | 9mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 4 |
| Positions Per Level | 4 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.14-4mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |