
Phoenix Contact
Product No:
3045745
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 1POS 90DEG
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.755
2.755
10
2.68375
26.8375
50
2.508
125.4
100
2.30736
230.736
250
2.1318
532.95
500
2.03148
1015.74
1000
1.90608
1906.08
2500
1.65528
4138.2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Gray |
| Pitch | - |
| Series | CLIPLINE COMBI UPBV |
| Package | Bulk |
| Features | Interlocking (Side) |
| Screw Size | M3 |
| Current - UL | 30 A |
| Voltage - UL | 600 V |
| Current - IEC | 32A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 800 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.6-0.8 Nm (5.3-7.1 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 90° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 1.909" (48.50mm) |
| Termination Style | Screw |
| Wire Strip Length | 9mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 1 |
| Positions Per Level | 1 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 10-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.14-6mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |