
RAF Electronic Hardware
Product No:
3046-B-440-B-44
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
1/4 RD X 3/16 LENGTH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5985
0.5985
5
0.5092
2.546
10
0.42465
4.2465
25
0.399
9.975
50
0.38209
19.1045
100
0.339625
33.9625
250
0.322696
80.674
500
0.305691
152.8455
1000
0.288714
288.714
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | RAF Electronic Hardware |
| Type | Round Standoff |
| Color | - |
| Gender | Female, Swage |
| Series | - |
| Weight | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Material | Brass |
| Product Status | Active |
| Length - Overall | 0.293" (7.43mm) |
| Diameter - Inside | 0.150" (3.81mm) |
| Diameter - Outside | 0.250" (6.35mm) 1/4" |
| Screw, Thread Size | #4-40 |
| Base Product Number | 3046-B |
| Threaded/Unthreaded | Threaded |
| Between Board Height | 0.188" (4.78mm) 3/16" |