
Phoenix Contact
Product No:
3049039
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN TERM BLK DISCONNECT GRAY
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.208
8.208
10
7.97905
79.7905
50
7.4575
372.875
100
6.8609
686.09
250
6.338856
1584.714
500
6.040594
3020.297
1000
5.667748
5667.748
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Disconnect |
| Color | Gray |
| Series | CLIPLINE RT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Fuse Type | - |
| Current - UL | 30 A |
| Voltage - UL | 600V |
| Current - IEC | 41 A |
| Voltage - IEC | 1000V |
| Product Status | Active |
| Disconnect Type | Switch, Slide |
| Number of Levels | 1 |
| Stripping Length | - |
| Terminal - Width | 16.3mm |
| Termination Style | Bolt and Nut |
| Number of Positions | 2 |
| Material - Insulation | Polyamide (PA), Nylon |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.1-6mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |