
Phoenix Contact
Product No:
3049042
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN TERM BLK FEED THRU 2-14 AWG
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.578
12.578
10
12.23885
122.3885
50
11.438
571.9
100
10.523055
1052.3055
250
9.722338
2430.5845
500
9.264856
4632.428
1000
8.69289
8692.89
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Feed Through |
| Color | Gray |
| Series | CLIPLINE RT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Fuse Type | - |
| Current - UL | 115 A |
| Voltage - UL | 600V |
| Current - IEC | 125 A |
| Voltage - IEC | 1000V |
| Product Status | Active |
| Disconnect Type | - |
| Number of Levels | 1 |
| Stripping Length | - |
| Terminal - Width | 20.3mm |
| Termination Style | Bolt and Nut |
| Number of Positions | 2 |
| Material - Insulation | Polyamide (PA), Nylon |
| Wire Gauge or Range - AWG | 2-14 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 2.5-35mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |