
Phoenix Contact
Product No:
3060144
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 4POS STR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.075
8.075
10
7.85745
78.5745
50
7.3435
367.175
100
6.75602
675.602
250
6.241956
1560.489
500
5.948254
2974.127
1000
5.581108
5581.108
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Gray |
| Pitch | - |
| Series | CLIPLINE COMBI UP |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | M3 |
| Current - UL | 30 A |
| Voltage - UL | 600 V |
| Current - IEC | 32A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 800 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.6-0.8 Nm (5.3-7.1 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 1.622" (41.20mm) |
| Termination Style | Screw |
| Wire Strip Length | 9mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 4 |
| Positions Per Level | 4 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 10-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-6mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |