
Phoenix Contact
Product No:
3064069
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN TERM BLK DISCONNECT 8-24AWG
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.7405
4.7405
10
4.6151
46.151
50
4.313
215.65
100
3.96796
396.796
250
3.66605
916.5125
500
3.493568
1746.784
1000
3.27788
3277.88
2500
2.84658
7116.45
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Disconnect |
| Color | Gray |
| Series | CLIPLINE UT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Fuse Type | - |
| Current - UL | 20 A |
| Voltage - UL | 600V |
| Current - IEC | 20 A |
| Voltage - IEC | 500V |
| Product Status | Active |
| Disconnect Type | Switch, Knife |
| Number of Levels | 1 |
| Stripping Length | 10mm |
| Terminal - Width | 8.2mm |
| Termination Style | Screw |
| Number of Positions | 2 |
| Material - Insulation | Polyamide (PA), Nylon |
| Wire Gauge or Range - AWG | 8-24 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-10mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |