
Phoenix Contact
Product No:
3070354
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN TERM BLK FEED THRU 6-20 AWG
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.013
10.013
10
9.73845
97.3845
50
9.101
455.05
100
8.37292
837.292
250
7.735888
1933.972
500
7.371829
3685.9145
1000
6.916817
6916.817
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Feed Through |
| Color | Gray |
| Series | CLIPLINE USST |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Fuse Type | - |
| Voltage - UL | - |
| Current - IEC | 57 A |
| Voltage - IEC | 500V |
| Product Status | Active |
| Disconnect Type | - |
| Number of Levels | 1 |
| Stripping Length | 12mm |
| Terminal - Width | 10.2mm |
| Termination Style | Screw, Spring Supported |
| Number of Positions | 2 |
| Material - Insulation | Polyamide (PA), Nylon |
| Wire Gauge or Range - AWG | 6-20 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.5-16mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |