
Phoenix Contact
Product No:
3073870
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN TERM BLK DISCONNECT 8-24AWG
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.598
4.598
10
4.4726
44.726
50
4.18
209
100
3.8456
384.56
250
3.553
888.25
500
3.385838
1692.919
1000
3.1768
3176.8
2500
2.7588
6897
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Disconnect |
| Color | Gray |
| Series | CLIPLINE UT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Fuse Type | - |
| Current - UL | 6.3 A |
| Voltage - UL | 250V |
| Current - IEC | 20 A |
| Voltage - IEC | 500V |
| Product Status | Active |
| Disconnect Type | Open |
| Number of Levels | 1 |
| Stripping Length | 10mm |
| Terminal - Width | 8.2mm |
| Termination Style | Screw |
| Number of Positions | 2 |
| Material - Insulation | Polyamide (PA), Nylon |
| Wire Gauge or Range - AWG | 8-24 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-10mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |